Jak budować poczucie własnej wartości u dzieci?


Jak budować poczucie własnej wartości u dzieci?

Na początku swojego życia dziecko nie wie, jaką ma wartość. Nie wie, czy jest bezcenne, czy bezwartościowe. Dowiaduje się tego od opiekunów. Uczy się, czy jest ważne, przez to, jak jest traktowane: czy jego potrzeby są zaspokajane, a sygnały, które wysyła – odbierane.

Co dziecko o sobie wie?

Dziecko zapamiętuje to często na całe życie. W zależności od tego, co będzie słyszeć i czego będzie doświadczać, może mieć poczucie, że:

  • jest dobre, chciane i kochane,
  • jest wartościowe, ale tylko wtedy, kiedy nie sprawia problemów,
  • na akceptację i miłość musi sobie zasłużyć,
  • lepiej, żeby go nie było, bo sprawia problemy

Jestem przekonany, że każdy z nas chce, by jego dziecko miało to pierwsze poczucie. Jednak czy jako rodzice mamy na to wpływ? Oczywiście, że tak. To, co mówimy do dzieci i jak je traktujemy, tworzy ich poczucie wartości już od pierwszych miesięcy życia. Problem w tym, że czasem nasze słowa i działania przynoszą odwrotny skutek, niż byśmy chcieli. Dzieje się tak, gdy nadmiernie lub nieodpowiednio dziecko chwalimy, porównujemy je do innych czy zachęcamy do nieodpowiedniej rywalizacji. Czy te wszystkie rzeczy są złe i nie powinniśmy z nich zrezygnować? Niekoniecznie, warto jednak wiedzieć, jak robić to dobrze.

Wspieranie dziecka na co dzień

Czasem całkiem prozaiczne momenty – opowiadanie o tym, jak było w przedszkolu albo przygotowania do szkolnego konkursu – są świetną okazją do tego, by:

  • porozmawiać z dzieckiem o emocjach i pokazać, że możemy czuć różne rzeczy naraz, czasem nawet sprzeczne ze sobą,
  • pokazać, jak sobie radzić z lękiem, z presją, z oczekiwaniami (także wobec siebie),
  • dać dziecku akceptację i pokazać, jak się odnaleźć w nowej sytuacji,
  • nauczyć je, jak może podejmować decyzje.

I pewnie o wiele więcej – w zależności od tego, gdzie nasze dziecko w danym momencie będzie chciało nas zaprowadzić. W budowaniu poczucia własnej wartości nie chodzi o jakieś spektakularne działania. To codzienność – niby niewiele znacząca, ale tak naprawdę pełna znaczeń – pełna jest okazji do tego, by dać dziecku odczuć, że jest kochane i akceptowane niezależnie od wszystkiego, co się dzieje. Że jego wartość nie zależy od jego osiągnięć ani od opinii innych.

Kiedy pomóc, a kiedy nie?

Kilka godzin dziennie dzieci spędzają w szkole/przedszkolu – a niestety, w polskim systemie edukacji rozwój psychiczny uczniów nie jest najważniejszy. Jeśli mały człowiek ma szczęście i środowisko szkolne go wspiera, to my mamy ułatwione zadanie. Jeśli jednak to środowisko jest źródłem wyzwań i zbyt silnej presji, to nasze odpowiednie wsparcie będzie dziecku bardzo potrzebne. I nie chodzi o to, by na nie chuchać i dmuchać, usuwać mu wszelkie przeszkody spod nóg – to nie zdaje egzaminu i w kontekście budowania poczucia własnej wartości będzie strzałem w kolano. Chodzi o to, by być czujnym i wiedzieć, kiedy i jak podać dziecku pomocną dłoń, aby to wsparcie dodawało mu skrzydeł, a nie je podcinało. Kiedy powiedzieć mu: „Zaciśnij zęby i walcz”, a kiedy: „Odpuść, bo nie warto”.

Właśnie tego, jak mądrze wspierać dzieci w budowaniu poczuciu własnej wartości, uczymy w ramach kursu „Zdrowe poczucie własnej wartości Twojego dziecka”.

Czego konkretnie się dowiesz i nauczysz?

  • Jak się buduje w dziecku poczucie bycia wartościowym?
  • Jak chwalić i doceniać, by wspierać dziecko?
  • Jak pomóc dziecku radzić sobie z niepewnością i lękiem?
  • Jak reagować, kiedy dziecko czuje się gorsze i niesprawiedliwie traktowane?
  • Jak Twoje poczucie własnej wartości może wpływać na dziecko?

Jeśli czujesz, że to coś dla Ciebie, sprawdź szczegóły programu.