3 korzyści płynące z poznania DISC-a


3 korzyści płynące z poznania DISC-a

Zazwyczaj na początku relacji różnice są pociągające. Jest wzajemna fascynacja, jest zachwyt. Mówisz tej drugiej osobie: „O, to ciekawe, że tak masz". Imponuje Ci to, że on jest przedsiębiorczy. Podoba Ci się jej spontaniczność. Udziela Ci się jego spokój. Jesteś zachwycony jej dokładnością i dbałością o szczegóły. Z czasem jednak coś się zmienia:

  • nie widzisz już przedsiębiorczości, tylko lekkomyślność i skłonność do ryzyka,
  • spontaniczność zmienia się w brak przewidywalności,
  • zamiast spokojnego partnera masz ciepłą kluchę,
  • a dokładność przeradza się w czepialstwo.

I zaczyna Ci to przeszkadzać.

Jesteśmy różni, czyli jacy?

Za tymi zmianami stoi coś więcej niż dobra lub zła wola Twojego partnera czy innej bliskiej Ci osoby. Wpływa na nie inny niż Twój sposób myślenia, postrzegania świata. Jeśli nie rozumiesz tych różnic, próby dogadania się przypominają walenie głową w mur. Niby oboje chcecie się komunikować, niby chcecie się zrozumieć, ale za nic w świecie nie udaje się Wam porozumieć.

Dużą pomocą, by lepiej rozumieć siebie (i innych) i łatwiej się dogadywać, jest DISC – model psychologiczny, który służy do analizowania i opisywania różnych stylów zachowań ludzi. Jest on oparty na czterech typach osobowości oznaczanych literami: D, I, S i C.

* Styl dominujący (ang. Dominance) opisuje osoby zdecydowane, zorientowane na osiąganie celów, lubiące kontrolować sytuację. Ceniące efektywność, niezależność i szybkość działania. Łatwo podejmujące decyzje. Takie osoby chcą mieć duży wpływ na to, co się dzieje w związku, i potrzebują przestrzeni do realizacji własnych pomysłów.

* Styl inspirujący (ang. Influence) odnosi się do osób towarzyskich, entuzjastycznych i pełnych życia. Takich, które lubią współpracować z innymi, a do działania motywuje je możliwość wpływania na innych. Ważne jest dla nich, aby w związku obie strony miały coś do powiedzenia. Szukają relacji, w której mogą współpracować z partnerem i cieszyć się z tego, co robią razem.

* Styl stabilny (ang. Steadiness): osoby w tym stylu charakteryzują się cierpliwością, lojalnością i przewidywalnością. Cenią spokój i harmonię w relacjach. Wolą współpracować niż rywalizować o władzę. Dążą do równowagi i poczucia bezpieczeństwa. Mogą unikać kłótni; stawiają na zgodę i wzajemne wsparcie, czasem nawet kosztem siebie (choć do czasu).

* Styl sumienny (ang. Conscientiousness): osoby z tym stylem skupiają się na precyzji, dokładności i logicznym myśleniu. Cenią sobie jakość i szczegółowość pracy, a w związku – uczciwość i wzajemne poszanowanie. Lubią jasno określone zasady i granice, które pomagają uniknąć nieporozumień. Dążą do sytuacji, w której każdy wie, na czym stoi – to pozwala im czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Teraz wyobraź sobie, że jesteś osobą, która chce opierać związek na współpracy, na dogadywaniu się w każdej sytuacji (I), a wiążesz się z kimś, kto opiera go na regułach i zasadach (C). Czy da się to pogodzić?

Wręcz trzeba, bo bez tego będziecie się tylko bezproduktywnie spierać i wkurzać. Nie zrozumiesz, dlaczego partner reaguje w określony sposób, co doprowadzi Cię do frustracji. Albo będziesz próbować zmieniać drugą osobę, zamiast akceptować jej unikalne cechy.

Lepiej Cię znam = bardziej Cię rozumiem

Poznanie DISC-a naprawdę zmienia relacje: od drobnych elementów codzienności przez komunikację, po liczbę konfliktów i poziom wzajemnego zrozumienia. Jak to się dzieje?

  • Po pierwsze – poznając style (potrzeby, sposób podejmowania decyzji, reagowanie na stres czy sposób komunikacji), zaczynasz rozumieć, czemu masz tak, a nie inaczej. To sprawia, że łatwiej Ci komunikować swoje potrzeby, mniej się obwiniasz i bardziej dbasz o to, co dla Ciebie ważne. Jednocześnie lepiej poznajesz też tę drugą osobę. Zaczynasz nie tylko głową, ale i sercem pojmować, że ona nie jest przeciwko Tobie. Po prostu ma inaczej. I to kolosalnie wpływa na to, jak jej słuchasz, jak odbierasz jej zachowania czy komunikaty.
  • Po drugie – dostajesz narzędzia do komunikacji, np. jeden styl lubi dużo szczegółów, drugi wręcz przeciwnie. I to działa w obie strony: komunikując się odrobinę inaczej (nie tracąc przy tym siebie i swojej autentyczności) jesteś bardziej rozumiana/-y i lepiej rozumiesz, co mówi ta druga osoba.
  • Po trzecie – codzienność staje się prostsza. W rozmowach o obowiązkach łatwiej jest dążyć do rozwiązań niż wzajemnie się obwiniać, bo już wiecie, co z czego wynika. Szybciej więc możecie znaleźć sposoby, by tej frustracji i wzajemnego rozczarowania było jak najmniej.

DISC może być jednak pomocny nie tylko wtedy, kiedy się różnicie, ale też wtedy, kiedy jesteście do siebie podobni. Podobieństwa rodzą wyzwania, których nie musicie być świadomi. Jeśli macie w relacji tak samo, to popadacie w te same ograniczenia.

Jeśli oboje macie styl D, może zawzięcie walczycie o władzę i kontrolę w związku i trudno wam pogadać o emocjach?

Jeśli Waszym stylem jest I, to może wyzwaniem jest stałość i przewidywalność?

Może Waszym stylem jest S i źle znosicie brak poczucia bezpieczeństwa czy radykalne zmiany?

A może jesteście związkiem osób o stylu C i nieco ogranicza Was ciągłe ustalanie reguł i zasad?

Często pierwszym krokiem do przezwyciężenia trudności jest ich zauważenie. Czasem trudno to zrobić samemu i wtedy potrzebujemy swego rodzaju lustra. Niezależnie, czy bardzo się od siebie różnicie, czy jesteście raczej podobni, wiedzę o stylach zachowania możecie wykorzystać do poprawy jakości swojej komunikacji, a co za tym idzie – związku. W kursie „Klucze do komunikacji” krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces, a jeśli będziesz mieć pytania, chętnie odpowiemy na nie mailowo. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.